3 Mart 2012 Cumartesi

Zıtlıkların Uyumu


Evrenin var oluşundan itibaren iki temele dayandığını düşünürüm. Bunar her yerde vazgeçilmezlerimiz olmuştur. Birisi olmazsa diğerinin varlığı anlaşılmaz olur. Anlamsızlaşır her şey tekdüze monoton bir hal alır. Ki yaşamımızı şekillendiren şeylerdir bunlar.
            Bu iki temel zıtlıklardır. Evren inşa edilirken ortaya çıkan zıtlıklar. Ve bu zıtlıkların harikulade uyumu… Düşünelim dedir bu kadar önemli olan zıtlıklar yada düşünmeyin sadece çevrenize bakın. Ne görüyorsunuz? Gece ve gündüz, mutluluk ve hüzün, ölüm ve yaşam varlık ve yokluk, gitmeler ve gelmeler, zenginlik ve fakirlik, cennet ve cehennem, günah ve sevap gibi daha yüzlerce şey sayılabilir değil mi. şimdi düşünün bunlardan birisi olmazsa diğeri bir anlam ifade eder mi?
            Bu zıtlıklar sadece bizde değil diğer kültürler de, uzak doğu dinlerinde de yer bulmuştur. İnsanlar yaşamları boyunca zıt kavramlar karmaşasında yaşamışlar çoğu zaman olumsuz olanlarına takılıp kalmışlardır. Mutluluğun sırrı hüzünden geçer. Eğer bu zıtlıkların mükemmel uyumunu fark edersek baldaki tuz kristallerine takılmadan hayatı balı ve tuzu ayrı ayrı tatmak mutluluktur…
Veysel üstadın dizeleri her şeyi ifade ediyor.
Kimi yayan kimi atlı
Kimi uçar çift kanatlı
Dünya şirin baldan tatlı eyvah balı tuza katmış…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder